YSK’nın daha önce mühürsüz zarf gerekçesiyle seçimi iptal ettiği ortaya çıktı

YSK’nın “mühürsüz oy pusulası ve zarflar geçerli sayılacaktır” kararının ardından 2014 yerel seçimlerinde mühürsüz zarf gerekçesiyle seçimin iptal edildiği ortaya çıktı.

Bitlis’in Güroymak İlçesi’nde BDP’li aday Mehmet Emin Özkan’ın Belediye Başkanlığını kazandığı seçimler AKP’nin itirazıyla iptal edilmişti ve gerekçe sandıkta mühürsüz oy bulunması olarak kayıtlara geçmişti.

BDP’li Mehmet Emin Özkan’ın 44 sandıktan 4522 oy alarak, AK Partili Hüseyin Mutlu’yu 32 oy fark ile seçimi kazandı. Ancak AK Parti seçim sonucuna itiraz ederek sandıkların yeniden sayılmasını istedi. 4 kez sayılmasına rağmen seçim sonucu değişmeyince ve bir sandıkta mühürsüz zarfta oy kullanıldığı belirtilince, İl Seçim Kurulu AK Parti’nin itirazını kabul ederek seçimleri iptal etti. Seçim 1 Haziran 2014’te tekrar yapıldı. Tekrarlanan seçimi. BDP adayı Mehmet Emin Özkan kazandı.

YSK AÇIKLAMASI TATMİN EDİCİ DEĞİL

YSK Başkanı’nın yaptığı açıklamada “sandık kurullarının hatası” olarak değerlendirdiklerini ve oyların geçerli sayılacağını açıklaması tepkilere neden oldu. Sandıkların açılıp oy sayım işlemlerinin başladığı sırada YSK AKP’li üyenin itirazı üzerine bu kararı aldığını açıklamıştı.

Tutanaklarda kaç oyun damgasız olduğu ise belirtilmiyor.
Tutanaklarda geçerli oy ve geçersiz oy sayıları yer alıyor. Ancak hangi oyun neden geçersiz sayıldığına dair bir bölüm bulunmuyor.

YSK’nın seçim kanunu ve seçim kanununa göre düzenlenmiş seçim yönetmeliğini çiğneyerek, devam etmekte olan seçimde böyle bir düzenlemeye gitmesi hukuk dışı olarak adlandırılıyor. Öte yandan Evet ile Hayır oyları arasındaki 1,5 milyonluk farkın, mühürsüz pusulalarla “çıkartıldığı” yönünde de ciddi şüpheler siyasi parti temsilcileri tarafından açıkça dile getiriliyor.

Mühürsüz oy pusulası ve zarflara yönelik CHP ve HDP’nin resmi itirazları sürerken, İstanbul, İzmir ve Ankara’da #HayırBizKazandık diyenler protesto eylemleri düzenliyor

direnisteyiz3.org

YSK Yangından mal kaçırıyor: Başkan dedi ama kararda yok!