YSK Yangından mal kaçırıyor: Başkan dedi ama kararda yok!

YSK kararında mühürsüz pusula geçerli olacağına dair herhangi bir ifade bulunmadığı ortaya çıktı.

Hayır oylarının yoğunluğu üzerine devreye sokulduğu düşünülen plan doğrultusunda YSK’nın üzerinde mühür olmayan oy pusulası ve zarfları da geçerli sayacaklarına dair yaptığı açıklamaya itiraz ve tepkiler sürerken çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı.

YSK’nın AKP’li üyesinin itirazında da, o itiraza ilişkin YSK’nın 16/04/2017 tarihinde oybirliği ile aldığı 559 nolu kararında mühür ile ilgili sadece “sandık kurulu mührünün oy pusulasının önüne basılması ile arkaya basıldığı halde mürekkep fazlalığı yüzünden öne de çıkması” durumunda oyların geçersiz sayılmaması talebi yer alıyor. Mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçerli sayılacağına dair herhangi bir ibare itirazda da, karar metninde de yer almıyor.

Seçim kanunu ve seçim kanunu ile belirlenen seçim yönetmeliğinde de açıkça sandık kurulunun mührü olmayan oy pusulası ve zarflarının geçerli olmayacağı yer aldığı halde YSK’nın bu açıklaması seçimlerde şaibeyi gözler önüne serdi.

YSK resmi kararında, sandık kurulu mührünün oy pusulasının arka yüz yerine öz yüzüne basılmışsa veya öne taşmışsa geçerli olacağı ibaresi yer alıyor. Resmi internet sitesi duyurusunda ve başkanının konuşmasında ise mühürsüz pusula geçerli, diyerek, aldığı kararı çiğniyor. YSK tarafından yapılan resmi açıklamanın aslı şöyle: (karar metnini görüntülemek için tıklayın: http://direnisteyiz3.org/ysk-yangindan-mal-kaciriyor-baska…/ )

YSK’nın 16/04/2017 tarihinde oybirliği ile aldığı 559 nolu kararı sonuç bölümü 2 numaralı maddede aynen şunlar yazılı: “Oy pusulalarının sandık kurulu mührü ile mühürlenmesinin amacı, oylamada sahte oy pusulası kullanımını engellemek için olup, bu amacı gerçekleştirmeye yönelik mührün sandık kurulu tarafından sehven oy pusulasının ön yüzüne basılmış olması veya arka yüzüne basılmış olmakla birlikte mürekkep fazlalığı nedeniyle ön yüzüne de yansımış olması, oy pusulasının geçersiz sayılmasını gerektirecek nitelikte görünmediğinden bu nitelikte olan oy pusulalarının geçerli sayılmasına”

Oysa oy sayımı sırasında yapılan açıklama ve sonuçlar açıklanırken YSK Genel Başkanı Güven tarafından canlı yayında yapılan açıklamada “üzerinde sandık kurulu mührü olmayan pusula ve zarfların” da geçerli sayıldığı söylendi. Üstelik sözle yapılan açıklamada şöyle denilmişti:
“Bazı sandık kurullarının seçmene oy pusulası ve zarflarını sandık kurulu mührüyle mühürlemeden verdikleri yolundaki yoğun şikayetler üzerine bugün toplanan Yüksek Seçim Kurulu sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar vermiştir.
Sayım döküm işleminin buna göre yapılması gerekmektedir.
Kamuoyuna, il ve ilçe seçim kurullarımıza, sandık kurullarına ve siyasi partilere duyurulur.”

Öte yandan henüz sayım tamamlanmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Boşuna uğraşmayın atı alan Üsküdar’ı geçti” ifadeleri de YSK’nın hukuksuzluğunun ve telaşının nedenine dair fikir veriyor.

direnisteyiz3.org