Trump’ın başı fena dertte

ABD’nin önde gelen gazetelerine göre büyük bir fırtına için bulutlar toplanıyor ve Cumhuriyetçiler için işler kötüleşecek gibi gözüküyor.

Bir kaç gün önce ABD’de Trump’ın görevini doğru yapmadığı yönünde tartışmalar başlamıştı. Trump’ın Rusya ile gizli bilgiler paylaştığı iddiası hakkında soruşturma açılmasına karar verilmesi bu tartışmaları ABD Başkanı’nın görevden alınması ihtimaline kadar getirdi.

NE OLMUŞTU?

Washington Post Trump’ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile yaptığı görüşmede bir başka ülkeden gelen çok gizli bir istihbaratı paylaştığını yazdı.
Trump, bu haberi doğruladı ve buna hakkı olduğunu söyledi ve  bilgileri paylaşma kararının arkasında durdu.

New York Times da gazetesi de, Trump’ın kısa bir süre önce görevden aldığı Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey’den eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında Rusya ile ilişkilerinden dolayı açılan soruşturmanın kapatılmasını istediğini öne sürdü. Ancak Beyaz Saray, iddiaları yalanladı.

Tüm bu iddialara ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden aldığı FBI Başkanı James Comey’nin Oval Ofis’teki bir toplantının ardından tuttuğu tutanaklar eklendi. Comey tutanaklarında, “Trump, Rusya’yla bağlantıları nedeniyle hakkında soruşturma açılan eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn dosyasının kapatılmasını istedi” diye yazıyor.

New York Times’ın son haberlerine göne Trump’ın düşünmeden kovduğu eski FBI Başkanı yaşanılan bu kavganın galibi olacak gibi görünüyor. Comey’nin görevde olduğu süre boyunca siyasetten bağımsız bir duruşa sahip olması ABD Başkanı Trump için işleri daha da zor hale sokuyor.
Eğer eski FBI başkanı önümüzdeki hafta Kongre’deki yeminli ifadesinde Başkan Trump’ın Flynn dosyasının kapatılması için baskı yaptığını söylerse, Beyaz Saray fena kıstırılmış olacak.
RUSYA İLE TRUMP İLİŞKİSİ İNCELEMESİ

Çarşamba akşamı da ABD Adalet Bakanlığı yeni bir özel savcının Rus hükümeti ve Donald Trump’ın kampanya ekibi arasındaki bağlantıları incelemek için görevlendirildiğini açıkladı. Bu kişi FBI’ın 12 yıl boyunca şefliğini yapmış Robert Mueller. Yani FBI, Trump’ın ABD seçimleri öncesi Rus yetkililerle arasındaki bağı ve ilişkileri soruşturmaya başladı.

Soruşturmanın başına getirilen Mueller ile Trump’ın görevden aldığı Comey’in ise çok eskiye dayanan bir arkadaşlıkları var. The Washington Post gazetesi ikilinin dostluğu için “Silah kardeşliği” başlığını attı.

Trump’la Rusya ilişkilerini incelemek üzere dışarıdan birinin atanması Beyaz Saray’ı köşeye sıkıştırdı. Trump’ın sözcüsü Sean Spicer, konuyla ilgili resmi bir cevap formüle etmekte zorlandı. Saray’dan yazılı bir açıklama gelmesi 90 dakikadan uzun sürdü.

Soruşturmayı yürütecek olan Mueller görevi kabul etmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Vekâleten özel bir danışman olarak atanmamın ve bu konudaki sorumluluğu üstlenmemin nedeni kamu yararına olduğuna karar verdiğim içindir. Bu sorumluluğu üstleniyorum ve en iyi şekilde sonlandıracağım” dedi.
ABD’DE BAŞKANLAR GÖREVDEN NASIL ALINIYOR?

ABD’de başkanların görevden azledilme sürecinin aşamaları Kongre’de gerçekleşiyor. ABD anayasası, Kongre’ye başkanın üç kategoriden en az birinde suç işlemesine kanaat getirilmesi halinde görevden alma yetkisi veriyor.
Bu suçlar ABD’nin düşmanı olan bir ülkeye yardım etmek olarak tanımlanan “ihanet”, siyasi fayda karşılığında para ya da hediye kabul etmeyi içeren “rüşvet” ve yasalarda kesin bir tanıma yer verilmeyen “ağır ve vahim suç” işlemek ya da “başka kötü davranışta” bulunmak olarak sıralanıyor. Bugüne kadar, üç başkan hakkında Kongre’de görevden azil süreci başlatıldı. Fakat ABD tarihinde görevden alınmış bir başkan yok.
Ancak giderek  Donald Trump’ın dokunulmaz olmadığı netleşiyor. Geleceği ise son derece belirsiz. ABD’nin önde gelen gazetelerine göre büyük bir fırtına için bulutlar toplanıyor ve Cumhuriyetçiler için işler kötüleşecek gibi gözüküyor.

Kaynak: Artıgerçek.com