Sanat Örgütleri: Darbeye Olduğu Gibi OHAL’e de Karşıyız

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmayı ve olağanüstü hal ilanı kapsamında yürürlüğe konulan kararnameleri dayanarak göstererek muhalif isimlere dönük kıyıma girişen AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) karşı sanat örgütlerinden ortak tepki geldi.

ImageHandler

Çok sayıda sendikalı ve muhalif ismi görevden uzaklaştırarak tasfiye eden AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hükümetin OHAL ilanının ardından yayınladığı 667 No’lu Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) dayanarak İBB Şehir Tiyatroları’nda görevli olan aralarında Sevinç Erbulak ve Kemal Kocatürk’ün olduğu çok sayıda oyuncu ve yönetmeni ‘sakıncalı’ bularak görevden uzaklaştırmıştı.

Uzun zamandır şehir tiyatrolarında görevli muhalif sanatçılara yönelik baskı uygulayan İBB’nin OHAL’in yarattığı ortamı fırsat bilerek söz konusu sanatçıları ‘sakıncalı’ diyerek görevden uzaklaştırmasına sanat örgütleri bugün yaptığı ortak açıklamayla sert şekilde tepki gösterdi.

İleri Haber’in aktardığı şehir tiyatrolarındaki kıyıma karşı 19 sanat örgütü tarafından yapılan ‘Darbeye de karşıyız OHAL yetkilerinin kötüye kullanımına da’ başlıklı açıklama şöyle:

’15 Temmuz darbe girişimi, halkın da desteğiyle geri püskürtülmüş, başarısız olmuştur. Mecliste olsun olmasın bütün siyasi partiler, sendikalar, odalar, sivil toplum kuruluşları fiilen demokrasiden yana tavrını koymuş, darbecilere karşı çıkmıştır.

Elbette ki darbe girişiminde bulunan herkes yargı karşısına çıkarılmalı ve yasaların öngördüğü biçimde cezalandırılmalıdır. Ancak, bu durumu fırsat bilen iktidar, muhalif gördüğü herkesi tasfiye etmek için adımlar atmakta, darbenin savuşturulmasını politik güce dönüştürmektedir.

Darbe bastırılmış, ama OHAL ile fiilen “darbe hukuku”nun hüküm sürdüğü bir döneme girilmiştir. Kanun Hükmünde Kararname ile yönetilen ülkede, hayatına demokrasiden yana yön vermiş nice insan işinden edilmekte, hakkında soruşturma açılmakta, meslekten men cezasına maruz kalmaktadır. Valiliklerin “gizli” yazıyla “muhbir” arayışına çıktıkları, basında yer almaktadır.’

‘Darbeye olduğu gibi OHAL’e de karşıyız’

Başlayan “cadı avı”ndan, darbe ya da FETÖ ile hiçbir ilişkisi olmayan aydınlar, gazeteciler, sanatçılar, yazarlar, şairler, tiyatrocular da nasibini almaktadır. Bu hukuk dışı ve kuralsız savrulmanın son halkası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda 6 kadrolu sanatçı ile bir memur açığa alınmış,  20 hizmet alımı sanatçının ilişiği kesilmiştir. Hukuksuzluk karşısında meslektaşlarımızla sonuna kadar dayanışma içinde olacağımızı belirtmek isteriz.

Darbeye karşı olduğumuz kadar sıkıyönetim koşullarına ve OHAL’e de karşıyız.  OHAL bir an önce kaldırılmalı, örgütlenme ve inanç özgürlüğü başta olmak üzere, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde, demokratik adımlar atılmalıdır. Yargının bağımsızlığını ve halk egemenliğini güvence altına alan laik anayasal düzen süratle kurulmalı; haksız yere tutuklanan, soruşturmaya maruz kalan ve işinden olan herkesin hakları iade edilmelidir.

Çözüm demokrasi, bağımsız yargı, insan hakları, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir Türkiye’de birlikte yaşamaktır.”

Ortak açıklamaya katılan sanat örgütleri şöyle:

Oyuncular Sendikası

Kültür Sanat Sen

Türkiye Yazarlar Sendikası

Sinema Emekçileri Sendikası (Sine – Sen)

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN)

Devlet Tiyatroları Opera ve Bale Çalışanları Vakfı (TOBAV)

Opera Bale Vakfı (OBAV)

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS)

Opera Solistleri Derneği (OPSOD)

Sanatçılar Girişimi

Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği (KİDS)

Uluslararası PEN Türkiye Merkezi

Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD)

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)

Piramid Sanat

Leman

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB)