PSAKD: Karanlık ve Kaosa Karşı Geniş Bir Cephe Kuralım

PSAKD Genel Merkezi, “OHAL kaldırılsın. Ne darbe ne de diktatörlük, laik, demokratik bir Cumhuriyet İstiyoruz” dedi, ülkenin içine bulunduğu karanlık ve kaotik ortamdan Alevilerinde içinde özne olarak bulunduğu emek ve demokrasi güçlerinin oluşturduğu geniş bir cephe ile mümkün olduğunu vurguladı.

psakd1_0

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi (PSAKD), askeri darbe girişimine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Alevilerin darbeye karşı tutumu ne” sorusuna şöyle yanıt verildi: “Felsefesi gereği Aleviler her türden gerici tahakkümü reddeder, zulme ortak olmaz, zalimi övmez.”

Alevilerin tarih boyunca egemenlerin karşısında, direnenlerin yanında olduğu belirtildi, ülkede yaşanan askeri ve sivil darbelerin hedefinde olduğu vurgulandı. “Demokrasi, barış ve özgürlük Aleviliğin olmaz ise olmaz beklentisi ve talebidir” denilerek, bu nedenle 15 Temmuz’da yaşanan askeri darbe girişimine tereddütsüzce reddettiklerini, sivillere uygulanan şiddeti nefretle kınadıkları kaydedildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokaklara çıkanların, gerçekleştirdiği saldırıların, darbe girişiminde yer alanlara yönelik uygulamaların kaygı verici olduğunu belirten Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, darbecilerinde, darbecilere yapılan işkenceden sorumlu olanların da yargılanmasını istedi.

Açıklamada, “Darbe gecesi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı ile istinasız bütün camilerden yapılan dinsel ajitasyon, Laik-Demokratik bir Türkiye talebi ile mücadele yürüten biz Alevilerin rejimin Sünni İslamcı bir çizgide yapılandırıldığı noktasındaki itiraz ve mücadelesinin ne denli haklı olduğunu gösterdiğini belirtmeliyiz” denildi.

Demokrasiden ve özgürlüklerden ne kadar uzaklaşılırsa darbelere ve otoriter yapıya o kadar yaklaşılacağı kaydedilen açıklamada, “Darbecilerin tamamen etkisizleştirilmesinin yolu daha fazla demokrasi, daha fazla barış, daha fazla özgürlüktür. Eşit yurttaşlık hakkının anayasal güvenceye alınması, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve laikliğin inşa edilmesi bu kaotik ortamın panzehiridir” diye kaydedildi.

Otoriter yapıların yol ve yöntemleri ile devletin demokratikleşemeyeceğine işaret eden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, OHAL kararını da onaylamadıklarını ve derhal geri alınmasını istediklerini bildirdi.

Talepler

Açıklamalarda şu talepler sıralandı:
-Demokrasi ve özgürlükleri güçlendirecek adımlar bir an önce hayata geçirilmeli.

-Demokrasiden nefret eden, şeriat isteyen ve Alevi mahallerine karşı provokatif tacizlere başvuran kalabalıklar kontrol altına alınmalıdır. Parlamenter rejimden uzaklaşılmamalı, demokratik ve laik bir Cumhuriyet hızla inşa edilmelidir.

-Anlamsız bir şekilde sürdürülen çatışmalı ortamdan hızla vaz geçilmeli ve Kürt sorununun demokratik çözümünü esas alan bir siyaset geliştirilmelidir. Güçlü bir barış ortamı sağlanmalıdır.

-Bugüne kadar Adalet Bakanlığına sızmış hâkim ve savcılar eli ile verilen bütün cezalar iptal edilmeli ve davalar düşürülerek ceza almış yurttaşların hakları iade edilmelidir.

-‘FETÖ’cü iş adamlarına sağlanan imkânlar geri alınmalı, ihaleler iptal edilmeli kamunun zararı tahsil edilmelidir.

-Kamudaki görevlerinden haksız yere alınan ve tasfiye edilen personelin hakları iade edilmeli ve görevleri iade edilmelidir. Bundan sonra yapılacak olan atamalarda adam kayırmacılık, torpil v.b yöntemler terk edilmeli ve liyakat esas alınmalıdır.

-Eğitim tümü ile devlet eli ile sürdürülmeli ve laik ve bilimsel olmalıdır.

-Doğanın tahribatı önlenmeli, bu hususta doğanın dengesini bozan HES, RES, Nükleer Santrallerden vazgeçilmelidir.

-Başta Pazarcık Terolar olmak üzere Alevi yerleşkelerine yapılması planlanan mülteci kamplarının inşası durdurulmalı ve yenilerine de izin verilmemelidir.

-Sivas, Maraş, Gazi, Gezi, Çorum, Reyhanlı, Roboski, Suruç, Ankara başta olmak üzere bütün katliamlar ve siyasi cinayetler tüm yönleri ile aydınlatılmalı ve bütün sorumluları yargı önüne çıkarılıp hesap sorulmalıdır.”

‘Alevilerin de İçinde Olduğu Demokrasi Cephesi Kurulmalı’

Alevilerin ve Alevi örgütlerinin yıllardır dile getirdiği taleplerin kabul edilmesini ve güçlü bir barış ortama sağlanmasını isteyen Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi, “Bu ülke ve bu halk ne çektiyse demokrasinin yokluğundan çekmiştir. Ülkenin içine düştüğü bu karanlık ve kaotik ortamdan kurtarılması mümkündür. Bu da ancak Alevilerinde içinde önemli bir özne olarak üzerlerine düşeni eksiksiz yerine getireceği tüm emek ve demokrasi güçlerinin bir arada bulunduğu geniş bir cephe ile mümkündür.”

ETHA