Luna Elektronik’te Direniş Sürüyor

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde elektrik sayaçları üreten Luna Elekronik fabrikasında sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilerin direnişi devam ediyor.

İçerikDİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için önce 8 işçinin 24 Şubat günü işten çıkarılmasıyla başlayan işçi kıyımı, devam eden çıkarmalarla 120’ye ulaştı. Ana şirket olarak bilinen Luna Elektrik ile birlikte Mepa elektrik ve Ar Elektronik isimli iki taşeron şirkette toplam 230 dolayında işçi çalışıyor.

İşçiler esaret koşullarında çalışıyor

Direnişteki işçilerin dile getirdiği çalışma koşulları, birçok yerde yaşanan kölece çalıştırma şartlarıyla benzer: Günde 14-16 saati bulan uzun çalışma süresi… Asgari ücret düzeyini aşmayan aylık maaş… Güvenli çalışma ortamından yoksun olarak sürekli baskı altında, hakaretlere maruz kalarak çalışma… Ve en küçük bir hak arayışında kapı dışarı edilme!

Kazanana kadar mücadeleye devam!

Kendisiyle görüştüğümüz ilk atılan işçilerden Ünsal Akça, fabrikanın 7 ay önce Pınarbaşı semtinden buraya taşındığını, tüm söküm taşıma ve montaj işlerini kendilerinin yaptığını belirterek; “Burası bizim sayemizde koca bir fabrika haline geldi. Patron giderek bize köle muamelesi yapmaya başladı. Anayasal bir haktır, sendikaya üye olduk, hemen bizi kapı dışarı attı.” İki vardiya halindeki üretimin işten çıkarmalar sonucu tek vardiyaya indiğini ve üretimin günlük 10 bin adet olan sayaçtan 2.500’e kadar düştüğünü belirten Akça, patronun yasadışı yolla yeni işçi alımı yaptığını ama çoğu deneyimsiz olan işçilerle üretimi arttırmasının uzun zaman alacağını ifade etti.

Sendikanın tüm olanaklarıyla yanlarında olduğunu da vurgulayan Akça, kazanana kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını belirtti.