İki işçinin katledildiği maden kaçakmış ama devlet biliyormuş!

Antalya’da dün iki işçinin katledildiği madenin kaçak olarak işletildiği, sermaye devletinin iki yıldır buna göz yumduğu Enerji Bakanlığı’nın açıklamasıyla ortaya çıktı. Suçunu adeta ‘itiraf’ eden bakanlık ayrıca, 12 Nisan’da yaptıkları denetimde MİGEM yetkililerinin, madenin kaçak olarak faaliyetini sürdürdüğünü tespit ettiğini ve patronları uyardığını(!) açıkladı.

“Büyük enerji atılımı” için kömür madenlerini hedef seçen ve bu amaçla da madenlerde kölelik uygulamalarının önünü açan sermaye devleti, bu uygulamalarla madencileri katletmeye de devam ediyor.

Son olarak da dün Antalya’da, Balyak Madencilik’e ait kömür maden ocağında gerçekleşen katliamda iki işçinin katilinin sermaye devleti olduğu, Enerji Bakanlığı’nın bizzat kendi açıklamasıyla bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Bakanlıktan itiraf: Maden 2 yıldır kaçak çalışıyordu

Katliamın ardından Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) 23 Temmuz 2015’te Balyak Madencilik’in işlettiği madende yaptığı denetimler sonucunda ocağı sözde üretime kapattı. Fakat bunun ardından madenin üretime devam etmesine göz yumuldu.

Son olarak da 12 Nisan 2017’de MİGEM tarafından bir kez daha denetim yapıldı. Fakat ocak yine kapatılmadı. Denetimde madenin kaçak olarak üretime devam ettiği tespit edilse de ocağa kilit vurulmadı.

Dün yapılan açıklama ile bakanlık katliamdaki sorumluluğunu adeta itiraf ederken açıklamada MİGEM’in, işletme yetkililerini uyardığı(!) belirtildi. Açıklamadaki “Ruhsat sahibine gerekli bildirimlerin yapılmasına rağmen ocakta izinsiz üretimin devam ettiği anlaşılmaktadır” ifadeleri ise, 2 yıldır ocağın kaçak işletildiğine göz yumulduğu gerçeğinin üzerini örtemedi.

Bakanlığın ve patronların yüzsüzlüğü

Enerji Bakanlığı’nın bu pişkince yaptığı açıklama ise patronların yüzsüzlüğünden güç alıyor. Zira dün henüz işçilerin kurtarılması çabasıyla çalışmalar sürerken patronlar pişkin bir şekilde metan gazı sıkışmasını “şaşkınlık” içerisinde karşıladıklarını ileri sürmüştü.

Kendilerine hizmet eden AKP hükümeti ve devlet kurumlarıyla birlikte dünkü katliamın faili patronlardan işletme ortağı Emin Bal “Ocakta herhangi bir eksiğimiz yok. Olayın nasıl olduğunu biz de anlayamadık” iddiasını ortaya atmıştı.

İşçiler: Gaz sensörlerinin bozuk olduğu biliniyordu

Öte yandan madende çalışan ve Yeraltından Sesler’e konuşan işçiler de madende gaz sensörlerinin bozuk olduğunu, şirketin yetkili mühendislerinin bunun farkında olduğunu dile getirdi. İşçiler mühendislerin konuya ilişkin bilgi vermeden kaçtığını aktardı.

Kızılbayrak