Evinde Polis Tarafından Vurularak Ağır Yaralanan #DilekDoğan’ın Yaşam Mücadelesi Sürüyor

Önceki gün İstanbul küçük Armutlu’da özel harekat timleri tarafından gerçekleştirilen polis operasyonunda evinde polisler tarafından vurularak ağır yaralanan Dilek Doğan’ın hayati tehlikesi sürüyor. Hastane önünde bekleyenlere polis saldırdı. Doğan’a yönelik infaz girişimini protesto edenler darp edilerek gözaltına alındı.

emniyet-mudurlugu-nun-operasyonunda-25-yasindaki-dilek-dogan-vuruldu-81263-5

Polislerin infaz girişiminde karaciğerine isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan Doğan, Okmeydanı Araştırma Hastanesi’ne tedavisi sürüyor. Dün kalbi duran Doğan’ın hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

Hastane önünde Doğan’ı için desteğe gelenlere ise polis saldırdı. Saldırıda en az 5 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı belirtiliyor.

“Galoş Giyin” Dedi, Vurdular

Dilek’in babası, kızının; “galoş giyin, sonra girin” sözlerinin ardından silah sesi duyulduğu açıklamasını yapmıştı. Dilek Doğan’ın babası Metin Doğan yaşananları şöyle anlatmıştı:

“Evimize 4 polis ayakkabılarıyla girdi. Kızımı vuran polise ‘galoş giyin’ dedik. Onlar da ‘giymeyiz’ dediler. Sonra silahı bize doğrulttu. Bir anda kızımı vurdular. Kızımı öldü zannettim. Polisler panikleyip dışarı kaçmaya başladılar. Evde kesinlikle bir çatışma olmadı. Kızımız vurulduktan sonra polislerle itiş kakış yaşadık. Benim beş tane çocuğum var. Dilek benim tek kızım. Umarım sağlığına kavuşur.”

Baba Metin Doğan, “Direk katletmeye geldiler. Polise ‘size güvenimiz yok’ dediğimiz esnada tetiğe bastı” dedi. Anne Aysel Doğan da kızını vuran 55-60 yaşlarındaki polisin daha sonra “Ben vurmadım, oğlun vurdu” dediğini aktarmıştı.

Halkın Hukuk Bürosu’nun açıklamasında ise “Polis kimliklere baktıktan sonra birden kapıya yönelip, içeri girmeye çalışmış, kapıda bulunanlara da saldırmıştır. Saldırının nedeni sorulduğunda cevap vermeden silahı ateşlemişlerdir. İç kapı önünde duran Dilek göğsünden vurularak akciğerinden yaralanmıştır” denildi.

Bu arada polis akşam operasyonu protesto için toplanma çağrısı yapılan Armutlu Cemevi’ne baskın düzenleyerek gösteri yapılmasına izin vermedi. Özel harekât polislerinin gün boyu mahallede terör estirdiğini söyleyen Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Günay Dağ, “İnsanları tedirgin etmek için polisler, ellerinde silahlarla, akreplerle gezmişler. İnsanları taciz etmişler. ‘Evlerinize girin, sokağa çıkmayın’ demişler” dedi.

Emniyet’ten “Silahı Almaya Çalıştı”, Sözcü’den “Canlı Bomba” Yalanı

CRv1Ad8UYAAOh2Z

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada operasyon yapılan evde yaşayan Dilek Doğan’ın göğsünden vurulup ağır yaralanmasının “operasyonda görevli bir personelin silahının alınmaya çalışılması sırasında yaşanan arbedede” meydana geldiği iddia edilmişti.

Burjuva medya ise Dilek Doğan’ın “canlı bomba” olduğunu iddia etmişti. Buna isyan eden baba, “Sözcü gazetesinden Şenol Gezer var, işbirlikçi, Dilek’in canlı bomba şüphesiyle vurulduğunu söylemiş. Operasyonda helikopter de destek verdi demiş, zırhlı araç vardı ama helikopter yoktu. ‘Polisin Armutlu’da direnişle karşılaştığı canlı bomba olduğu iddia edilen aranan Dilek Doğan’ın eve girmek isteyen kaslı ve çelik yelekli timlere ateş açıldığını, çatışmada Dilek Doğan yaralandı’ demiş. Halbuki hiç alakası yok. Dilek’in çalıştığı yerler belli Akmerkez’de. Kameralara girip baksınlar. Ben Şenol Gezer’in bürosuna gideceğim, avukatlara söyledim, hakkında işlem yapılacak. Direk hedef gösteriyor.” diyerek tepki göstermişti.

Hastanede Aileye Taciz, Desteğe Gelenlere Gözaltı

Dilek Doğan’ın avukatı Ebru Timtik, sivil polislerin ailenin acısına aldırış etmeden yoğun bakım önüne gelerek taciz ettiğini açıklamıştı.

Hastane önünde Doğan’a destek için gelenlere ise polis saldırmış, darp ederek gözaltına almıştı.