Erdoğan’dan Sermayeye “Biz” Seslenişi:”Fakiri Tahrik Etmeyelim”

HABER/ANALİZ-Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, asgari ücret tartışmalarına değinerek, “İşverenlere tavsiye ediyorum, biraz az kazanın ve kazandığınızı dar gelirli olanlarla paylaşın. Bunu başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim ve paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım” dedi. “Vicdanlı kapitalizm” tartışması yeniden ısıtılacağı benziyor…

Screenshot_7

1 Ocak 2016’da 1300 lira olması planlanan asgari ücret uygulamasına ilişkin olarak, patronlara seslendi. “Herhangi bir işveren kalkıp da 3 bin lira maaş verdiği zaman kimse sen niye 3 bin veriyorsun demez” diyen Erdoğan, “Ben de işverenlere tavsiye ediyorum, biraz az kazanın ve kazandığını dar gelirli olanlarla paylaşın bunu başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim ve paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım” dedi.

Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi kapsamında düzenlenen İŞ20 ve EMEK20 oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 17-25 Aralık’ta tapelerle gündeme gelen “sıfırlama”nın ne kadar zor olduğunu hatırlatırcasına, paraların nereye taşınırsa taşınsın sonuçta dünyada kalacağına vurgu yaptı. Erdoğan şunları söyledi:

“Burada bir şeyi özellikle vurgulamak isterim ölüp gidiyoruz, paraları götürüyor muyuz? Paralar bu dünyada kalıyor. Varisler paylaşacak. Gökkubede hoş bir seda bırak. Önemli olan bu. Öyle bir patronumuz vardı ki işçisinin hakkını ciddi manada gözetir onun maaşını da iyi bir şekilde verirdi desinler. Aslolan burası. Bunu başarmamız vardı.”

Ali Koç ile Erdoğan’ın Safları Bir

Screenshot_6Erdoğan’ın patronların da katıldığı toplantıdaki bu çağrısı, Ali Koç’un sözleri ile örtüşen vurgular taşıyor.

Özellikle internette geniş bir yankısı olan Koç’un “Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir.” sözleri de, şişmekte olan balonun patlamasından korkanların safları sıklaştıracağı sinyallerini veriyor.

Kaybedecekler Kulübü

Bu söylemlerin ardından “vicdanlı kapitalizm” safsatasının tekrardan ısıtılarak gündeme taşınacağı öngörülüyor. Tarihsel olarak “kaybedecekler kulübü”nün parçası olanların korkusu da büyüyor.

2000’lerin sonlarından beri kapitalizmin geleceği tartışmaya açıldı. “Marks haklıydı” şeklinde formüle edilen ve dünya hakimiyetinde yer tutan tekelci sermayenin korkusu, gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderek artmasıyla daha da büyüyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde sol hareketlerin güçlenmeye başlaması, Yunanistan’da iktidara gelmeleri, İspanya’da yerel yönetimlerde kazandıkları başarı toplumdaki kabaran öfkenin göstergesi direnişler, grevler, sokak hareketleri egemenleri kara kara düşündürüyor.

Dünyada eşitsizlikleri azaltmak için yaratıcılığı ve yenilikçiliği öne çıkaran ‘daha yumuşak bir kapitalizm’ olarak tanımladıkları bir kısmının da “vicdanlı kapitalizm” dedikleri esasen “sömürmeye devam etmenin bir yolunu bulma” çabasının öncü isimlerinden biri Bill Gates. Gates, Amerikalı bir başka milyarder olan Warren Buffett ile birlikte 2010’da “Bağış Andı” adlı inisiyatifi başlatmıştı.

Lenin de Haklı!

Buna karşın 2000’lerin krizleri ile sarsılan tekelci burjuvazinin yüzünü “Marks’a dönerek sistemlerinin devamı için adım atmalarına, kapitalizmi tarihin çöplüğüne gönderecek tek güç olan işçi sınıfının vermesi gereken cevap halen değişmedi: “Marks haklıydı, Ama Lenin de haklı!”

direnisteyiz2.org