Engelliler Eylem Hazırlığında: ”Battaniyeni kap dayanışmaya gel…”

2013’te değişiklik yapılan yasa kapsamında engelli ve yaşlı maaşlarını almak daha da zorlaştırıldı. Uygulama ara düzenlemelerle giderek katılaştı. Bu süre içerisinde yüzlerce engellinin maaşı kesildi, bunlardan neredeyse hepsine, ödeyemeyecekleri miktarda cezalar kesildi, ödeyemeyenlere de hazine dava açtı.

Bütün bu uygulamalara karşı engelliler sokağa çıkmaya hazırlanıyor. ”Uyumuyoruz! Uyarıyoruz!… Battaniyeni kap dayanışmaya gel…”  sloganı ile başlayacak eylemler için yapılan çağrı şöyle:

“Engelli ve yaşlıların gelirlerinden para kesilmesini öngören 2022 ve evde bakıma yönelik olarak, Meclis’e sunduğumuz kanun değişiklikleri gerçekleşinceye kadar, eylemlerimize devam ediyoruz.Önerdiğimiz yasa değişikliği teklifimizi haklı ve yerinde bulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısının, Yaşlı ve Engelli Genel Müdürünün, TBMM’de yer alan tüm siyasi parti temsilcilerinin destek sözlerine rağmen, beklediğimiz kanun değişikliği henüz gerçekleşmiş değil.Kanun değişikliği gerçekleşinceye kadar, sesimizi her yerde yükselteceğiz.Türkiye’nin tüm illerinde, 28 Mart Cumartesi saat 13.00’ten Pazar günü saat 13.00’e kadar uyumama eylemi gerçekleştireceğiz.Uyumama eylemimiz, illerdeki STK temsilcilerinin kararlaştırdığı adreslerde yapılacak.İstanbul’daki eylem adresimiz Galatasaray Lisesi’nin önü.Tüm engelli örgütleri ve duyarlı sivil toplum örgütlerini eylemlerimizde yer almaya, gücümüze güç katmaya davet ediyoruz.”

Taraf’ın haberine göre, yıllardır engellilerin hak savunuculuğunu yapan Türkiye Sakatlar Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Turan Hançerli, engellilerin sokaklara dökülmesine neden olan “maaş” kesintilerini şöyle anlattı:

Son düzenlemeyle evde bakım, engelli ve yaşlılık maaşı alma şartlarının ciddi bir şekilde katılaştığını belirten Hançerli, “Bu maaşı alan 1 milyon 200 bin kişiden 1 milyonunun maaşı kesilecek” dedi. Engelli ve yaşlılara, insanlık onuruna yaraşır bir hayatı nasıl sürdürecekleri miktarda ödenen maaşlar, “sosyal yardımların” kapsamını oluşturuyor. Türkiye’de, 65 yaş üstü yaşlının ve engellinin aylık maaş aldığı 2022 sayılı kanun ile kendi ihtiyaçlarını gideremeyen, bir kişinin yardımına muhtaç olan insanlara, bakım hizmeti sunulmasını sağlayan 2828 sayılı Sosyal Hizmet Kanunu var. Bu iki kanun 2013’de yapılan düzenleme ve ara düzenleme uygulamalarıyla çok daha katı hale getirildi. Artık yaşlı ve engellinin maaş alabilmesi için ailede kişi başına düşen gelirin 286, evde bakım maaşı alabilmesi için de 572 liranın altında olması gerekiyor.Ayrıca, engelli ve yaşlı maaşı alabilmek için sadece ailenizin değil, üçüncü derece akrabaya kadar gelirin düşük olması şartı getirildi.

Engelli bir kişiye daha bağlanıyor.

Yeni düzenlemeyle, ailenin tüm gelirlerinin dikkate alınması ve bu gelirin zorunlu olarak paylaşılıyor gibi görünmesi, engelli bireyi o aile içerisinde güçsüz bırakıyor. Yani, engelli ve bakıma muhtaç olan kişi, ekonomik olarak ailenin başka bireyine daha bağımlı hale getiriliyor.

”1 milyon engellinin maaşı kesilecek.”

1 milyon 200 bin kişinin evde bakım, yaşlılık, engelli aylığı gibi sosyal yardımlardan faydalandığını biliyoruz. Ama yeni getirilen mevcut mevzuat harfiyen uygulanırsa, 1 milyon 200 binin, 1 milyonunun maaşı kesilecek. Bu çok ciddi bir rakam.

Bu uygulamalar nedeniyle toplumda usulsüzlükler artmaya başladı. İnsanlar artık, sosyal yardımlardan alabilmek için eşlerini boşuyor, evde yaşayan kişiler evden ayrılıyor, çocuk başka evde kalmak zorunda kalıyor. Bazı insanlar da özellikle, “Benim sigortamı yapmayın, kayıtlarda gözükmesin” diyor. İnsanlar artık bu maaşları alabilmek için, yasa dışı yollara başvuruyor.

”AKP, engellileri tehdit ediyor.”

Hançerli, ”AKP döneminde, sosyal devlet diye bir şey yoktu, bu daha da yok oluyor. Bir politika çöktü. Aslında, sosyal demokrat bir parti olduğu yönünde AKP için tanıtım yapıldı. AKP bu uygulamasını islamiyetteki yardım mantığına dayandırdı. Bu hükümet döneminde, toplumda engellinin her eleştirisi “Küstah, sana her şeyi yapıyorlar daha ne istiyorsun” bu diye yorumlanıyor. Engellilere de, oy vermezse maaşlarının kesileceği tehdidi yapılıyor.”

Önce engelli maaşını kestiler sonra 26 bin borç çıkardılar.

Yüzlerce engelliği mağdur eden yasa değişikliği nedeniyle, yüzde 94 oranında engelli olan Kenan Tüblek’in yıllar sonra evde bakım maaşı kesildi. 26 bin lira da borç çıkartılan Tüblek parayı ödeyemeyince, Hazine dava açtı.
sendika.org