Çin, Türkiye Irak’ın Egemenliğine Saygı Göstermeli Dedi

Çin, Musul’a asker sevk eden Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini açıkladı.
 1019499746
Sputnik’te yer alan habere göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, bir gazetecinin konuya ilişkin sorusu üzerine gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Türkiye ve Irak savunma bakanlarının telefon görüşmesi yaptıklarını hatırlatan Hua, ilgili taraflara ‘problemi müzakere ve diyalog yolu ile çözmeleri’ yönünde çağrı yaptı.

‘Sorun BM Tüzüğüne Uygun Şekilde Ele Alınmalı’

Hua, sorunun başta Birleşmiş Milletler (BM) tüzüğü olmak üzere uluslararası ilişkiler prensiplerine uygun şekilde ele alınması gerektiğini savunarak, “Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli” ifadesini kullandı.

Terörle mücadelede BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde ilgili ülkelerin onayı ile hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Hua, “Ancak bu sayede gerçek manada bölgede barış ve istikrarı korumak mümkün olur” diye konuştu.