Bolu’da Soma İçin Eylem Yapan Üniversitelilere Dava Açıldı

Soma’da 300’den fazla madencinin katledilmesinin ardından, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde katliama karşı eylem yapan üniversitelilere Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna muhalefet ve polise direnme suçlarından dava açıldı.

soma

Manisa’nın Soma ilçesinde, 30o’den fazla işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamından üç gün sonra, 15 Mayıs 2014’te Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde bir araya gelen öğrenciler, Gölköy Kampüsü’nde yürüyüş yapmış, yürüyüş sırasında “Soma için boykottayız” diye pankart açan üniversiteliler Türkçe ve Kürtçe “Roboski’nin faili, işçilerin katili”, “İşçi düşmanı katil AKP”, “Kader değil, cinayet”, “İşçiye Soma öğrenciye TOMA” diye slogan atmıştı.

Polisler barikat kurarak öğrencilerin yürüyüşünü engellemiş, bunun üzerine polis ile öğrenciler arasında arbede yaşanmıştı. Radikal’in haberine göre, arbede sırasında üç polisin hafif şekilde yaralandığı ileri sürülüyordu.

Bu gerekçe gösterilerek, 38 öğrenci hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 28/1 ve 32/1. maddeleri gereğince “kanuna aykırı yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen dağılmama” ve Türk Ceza Kanunu’nun 265. maddesi gereğince “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından dava açıldı.

Sanıklardan biri için ayrıca “kamu malına zarar verme” suçundan da dava açıldı.

Bolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, 25 Mart 2016’da görülecek.