Batıkent’te Roboski ve Maraş Katliamları Anması: Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz!

Ankara Batıkent’te, HDK, AKA-DER, Halkevleri ve Yenimahalle Pir Sultan Abdal Derneği’nin katılımıyla Roboski ve Maraş Katliamları ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

BAtıkent

Yapılan basın açıklamasında;

“36 yıl önce Maraş’ta, resmi rakamlara göre 150, katliama tanıklık edenlerin ifadesine göre 500 kişi devlet tarafından faşistler eliyle katledildi. Bu katliamda binlerce aile başka şehirlere göç etmek zorunda bırakıldı. Anadolu halklarına yapılan bu zulüm ve katliamlar elbette ilk değildi. 1915 Ermeni Katliamı ve 1919 Pontus Rum Katliamları bu devletin ne denli kanlı bir tarihe imza attığının ilk işaretiydi. Belli aralık ve tarihlerde egemen burjuvalar ve eli kanlı devlet, Alevi, Kürt, Çerkez ve Türkmenleri sistematik bir biçimde katletmeye devam ediyor. Bunun son örneklerinden biri de Roboski katliamıdır. Üç yıl önce çoğu çocuk 34 kişi savaş uçakları ile devlet tarafından parça parça edilerek katledilmiştir. Devletin yaptığı açıklamalar gösteriyorki, eskiden yalan belgelerle inkar edilen katliamlar artık inkara gerek kalmadan halka kabul ettirilmeye çalışılıyor. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, sorumluların yargılanması bir yana, bu katliamın baş sorumlularından biri olan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’i hassasiyetinden dolayı tebrik etmiştir.
Aradan geçen 3 yıl için de hiç kimse hakkında soruşturmaya gerek görülmediği gibi 3 yıldır adalet arayan Roboskili aileler her türlü saldırı ve tehditlere maruz bırakılmış defalarca göz altına alınmıştır. Açıktır ki Roboski katliamı ile yüzleşmeyen, bu katliamın hesabını vermeyen bir hükümet Kürt sorununun demokratik çözümünü de sağlayamaz. Roboski Katliamı’na yaklaşımı AKP’nin kurmak istediği düzenin aynısıdır, bu nedenle dün Roboski’de çocuklarımızın üzerine savaş uçaklarıyla bomba yağdırılması talimatını verenler bugün Rojava Devrimi’ni boğmak isteyen emperyalist çetelere her türlü desteği vermekten geri durmuyorlar..

Tarihi kanla yazılmış olan bu devlet, kanlı tarih yazmaya devam ediyor. IŞİD çeteleri ne verdiği destekle Şengal’de Ezidi, Türkmen, Arap, Kürt halkına karşı yürütülen katliam politikaları ile 5 6 Ekim’de Kobanê Direnişi’ne destek eylemine katılan 50’den fazla insanı katletmesiyle devam ediyor.
Biz devrimci sosyalistler olarak; yaşadığımız topraklar üzerinde her fırsatta halkların kardeşliğine olan inancımızla katillerden hesap sormaya devam edeceğiz. Maraş’tan Roboski’ye uzanan kanlı tarihin hesabını bu devletten soracağız.
Bugün Kobanê topraklarında insanlığın onuru için savaşan Kürt, Arap, Türkmen, Alevi halklarına ve tüm devrimci sosyalistlere selam olsun. Kobanê’den doğan isyan güneşi, Maraş’tan Roboski’ye bu kanlı tarihin üzerine devrim ışığını açarak doğacaktır. Denilerek Yaşasın Halkların Kardeşliği sloganıyla basın açıklaması sonlandırıldı.”

direnisteyiz.net