50 bin İşçi Brüksel’de Yürüdü

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun çağrısıyla Avrupa’nın dört bir yanından Brüksel’e gelen 50 bini aşkın işçi, Avrupa’daki kemer sıkma politikalarını protesto etti.

photo_verybig_9246Fransa, Polonya, Hırvatistan, İspanya, Portekiz, İngiltere, Yunanistan, Bulgaristan, Belçika ve Almanya olmak üzere Avrupa’nın dört bir yanından on binlerce işçi ve emekçi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi.

Avrupa hükümetlerinin kemer sıkma politikalarını protesto etmek amacıyla Brüksel Kuzey Tren Garı’ndan Avrupa Komisyonu (AK) binalarını bulunduğu Schuman Meydanı’na kadar yürüyen işçi ve emekçiler yürüyüş boyunca ara ara polisle çatıştılar. Avrupa Konseyi binalarını hedef alan işçi ve emekçilere, polis sert şekilde saldırdı. Polis, emekçileri binalardan uzak tutmak için tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı.

“Başka bir Avrupa mümkün”

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun “Başka bir Avrupa mümkün” şiarıyla düzenlediği yürüyüşte daha sosyal bir Avrupa talep eden işçi ve emekçiler, “Kemer sıkma tedbirleri = kalıcı yoksulluk” yazılı pankartlar açtı.

Son yılların en radikal ve yüksek katılımın gerçekleştiği yürüşe, göçmen emekçilerin katılımı da önceki yıllara göre attığı görüldü. Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) üyeleriyürüyüşe üzerinden Fransızca “Kapitalizm krizdir, onların krizinin bedelini ödemeyeceğiz” yazılı pankartla katıldı.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Bernadette Segol, “Bizim mesajımız basit ama bu Avrupalı yetkililerin duymak istemediği bir mesajdır. Bizim mesajımız, onların mali krize karşı geliştirdiği politikaların yetersiz olduğu ve gerçekte sosyal ve ekonomik krizi ağırlaştırdığıdır. Bizim mesajımız, kemer sıkma politikasının işlemediğidir” dedi.

Konfederasyon Sözcüsü Emunuela Bonacina, eylemlerinin amacının, kemer sıkmanın değil, Avrupa’ya kalıcı kalkınma ve nitelikli iş için güçlü yatırımların olduğu yeni bir yol sunmak olduğunu belirtti. Bonacino, 25 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AB’nin yönetilme biçiminde değişiklik yapacak adaylara oy verilmesi çağrısında bulundu.

26 milyon kişi işsiz

Sendikalara göre Avrupa genelinde 26 milyonu aşkın kişi işsiz durumda. Sadece 2008 yılından bu yana 10 milyon kişi daha işsiz kaldı. 28 AB ülkesinin 18’inde reel ücretler çöktü. Gençler açısından durum daha kötü Avrupalı 7,5 milyon genç çalışmıyor, eğitimi sürdüremiyor veya iş eğitimi görmüyor.

ETHA