#ŞuleİdilDere Toprağa Verildi, Onu Ezen Hafriyat Kamyonu Sürücüsü Serbest!

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yürüyüş yaparken bir hafriyat kamyonunun çarpması sonucunu hayatını kaybeden HDK Genel Meclisi ve Yeşil Sol Parti üyesi Nesrin Aslan’ın kızı Şule İdil Dere Kadıköy’de düzenlenen törenin ardından Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi. Genç kadının ölümüne neden olan kamyon sürücüsü serbest bırakılırken, Kadıköy Kent Dayanışması cumartesi günü yapılacak basın açıklamasına çağrı yaptı.

DABzNz4mJ3s

Kadıköy’de, hafriyat kamyonunun çarptığı üniversite öğrencisi Şule İdil Dere son yolculuğuna duvağıyla uğurlandı. Cenaze töreninde, anne Nesrin Aslan, “Benim kızım bir kentsel dönüşüm kurbanı ve bu suçun sahibi de devletin kendisi” dedi.

şule idil dere kadıköy

Kurbağlıdere’deki ıslah çalışmaları kapsamında, Yoğurtçu Parkı’nda çalışan hafriyat kamyonu, park içinde gezmekte olan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Şule İdil Dere’ye (23) çarparak ölümüne neden oldu. Şule İdil Dere’nin cenazesi, Adli Tıp’ta yapılan işlemlerin ardından Zühtü Paşa Camii’ne getirildi. Genç kızın tabutu cami avlusuna getirildiği sırada gözyaşlarını tutamayan anne Nesrin Aslan’ı yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Anne Aslan, “Bu büyük bir acı. Benim kızım bir kentsel dönüşüm kurbanı ve bu suçun sahibi de devletin kendisi” dedi.

Yakınları ise genç kızın duvağının bağlandığı tabuta sarılarak gözyaşı döktü.Cenaze namazı sırasında bir grup kadın da saf tuttu. Saf tutan kadınlar arasında, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da yer aldı. Cenaze töreninde‪ #‎KazaDeğilCinayet‬, “İBB bir can daha aldı” dövizleri açılırken 23 yaşında hayatını kaybeden Şule İdil’in fotoğrafları taşındı.

Kamyon Şoförü Serbest Bırakıldı

Öte yandan Şule İdil Dere’ye çarparak ölümüne yol açan kamyon şoförü Mümin K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Kurbağalıdere ıslah çalışmaları kapsamında Yoğurtçu Parkı’ndaki hafriyatı taşıma işinde kullanılan 34 AJ 4681 plakalı kamyon, parkta gezen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi 23 yaşındaki Şule İdil Dere’ye çarpmış, Dere hayatını kaybetmişti.

Öğleden sonra Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen kamyon sürücüsü Mümin K. savcılıkta ifade verdi. İfadesinin ardından Mümin K., ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Sulh Ceza Hakimliği’nde ifade veren kamyon şoförü, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mümin K. hakkında herhangi bir adli kontrol hükmü de uygulanmadı.

Kadıköy Kent Dayanışması’ndan Eylem Çağrısı

Kadıköy Kent Dayanışması, Şule İdil Dere’nin yaşamını yitirmesine, işçilerin zehirlenmesine neden olan süreçle ilgili “Disiplinsiz, ilkesiz ve acımasız bir belediyecilik anlayışı ile yönetilen İBB ve Kadir Topbaş bu cinayetin ve çilenin sorumlusudur.” açıklaması yaparak 14 Mayıs Cumartesi saat 14.00’te Yoğurtçu Parkı’nda yapılacak basın açıklamasına çağrı yaptı.

Kadıköy Kent Dayanışması’nın çağrısı şöyle:

Kurbağalıdere Ölüm Saçıyor!

Kadıköy’ün bitmek bilmez çilesi Kurbağalıdere bir canımızı aldı. Denetimin ve iş güvenliğinin olmadığı ıslah çalışması doğaya ve tüm canlılara zarar vermeye devam etmekte. Disiplinsiz, ilkesiz ve acımasız bir belediyecilik anlayışı ile yönetilen İBB ve Kadir Topbaş bu cinayetin ve çilenin sorumlusudur. İnsanca yaşamak istediğimiz Kadıköyümüzü tarumar eden , bize nefes aldırmayan bu zihniyet tüm uyarılarımızı ve taleplerimizi dikkate almayarak suç işlemektedir. Kurbağalıdere’de yüzecekler ifadesiyle siyasi şov yapan Kadir Topbaş’a karşı sesimizi yükseltmek, geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Şule İdil Dere ve çalışmalarda zehirlenen işçiler için 14 Mayıs Cumartesi saat 14.00’te Yoğurtçu Parkı’nda düzenleyeceğimiz basın açıklamasına tüm Kadıköylüleri ve basın mensuplarını bekliyoruz.